2015. augusztus 31., hétfő

Gyógypedagógiai Szakszolgálat

Komplex Óvoda, Általános Iskola,  Készségfejlesztő Speciális Szakiskola  Utazó gyógypedagógusi szolgálatának bemutatkozó oldala

 Szeretettel köszöntjük az oldal olvasóját szeretnék röviden de részleteiben is bemutatni munkánkat, elhivatottságunkat. Az Iskola keretében működünk, mint utazó gyógypedagógiai hálózat.  Gyógypedagógusaink:

NÉV
VÉGZETTSÉG
Horváth Eszter
Tanulásban Akadályozottak  Szakos Gyógypedagógus tanár, Szomato-pedagógus
Süle Jánosné
Tanulásban Akadályozottak Szakos Gyógypedagógus tanár, Óvodapedagógus, Közoktatás Vezetői Szakvizsga
Sebestyén Krisztina ( Munkaközösség vezető )
Tanulásban akadályozottak szakos gyógypedagógus tanár – Óvodapedagógus, Mesterképzési szakon Okleveles játék - és Szabadidő szervező tanár, Közoktatási vezetői szakvizsga, pedagógus szakértő,  munkaközösség vezető
Kertész Zsuzsa
Értelmileg Akadályozottak Szakos Gyógypedagógus tanár
Lomen Éva
Értelmileg Akadályozottak Szakos Gyógypedagógus tanár, Szomato-pedagógus,
Németh Erika
Értelmileg Akadályozottak Szakos Gyógypedagógus tanár  (hallás szak)
Koczkáné Petri Alexandra
Tanulásban és Értelmileg Akadályozottak Szakos Gyógypedagógus tanár
Bors Eszter
Konduktor
Székely Vera
Oligofrén-pszichopedagógia, Biológia szak, Mentálhigiénia szak,Addigtológia
Horváthné Kiss Andrea
Tanulásban Akadályozottak Szakos Gyógypedagógus tanár, Óvodapedagógus, Fejlesztőpedagógus
Nagy Tamásné
Tanulásban Akadályozottak Szakos Gyógypedagógus tanár, Tanítóképző,
Papp Péterné    
Tanítóképző,  Tanulásban Akadályozottak Szakos Gyógypedagógus tanár

Az ellátás helyszíne

  • Az integrációban részt vevő összes 10. kerületi  óvoda és általános iskola:
Aprók Háza
Bem József Ált. Isk.
Bóbita Óvoda
Csodafa Óvoda
Csodapók Óvoda
Csupa-Csoda Óvoda
Fekete István Ált. Isk.
Gépmadár Óvoda
Gesztenye Óvoda
Gézengúz Óvoda
Gyermekek Háza Óvoda
Gyöngyike Óvoda
Harmat Ált. Isk.
Hárslevelű Óvoda
Janikovszky Éva Általános Iskola
Kada Mihály Ált. Isk.
Kápolna Ált. Isk. a Janikovszky Éva Ált. Isk. tagintézménye
Kékvirág Óvoda
Keresztury Dezső Ált. Isk.
Kertvárosi Általános Iskola
Kincskereső Óvoda
Kiskakas Óvoda
Mászóka Óvoda
Mocorgó Óvoda
Rece-Fice Óvoda
Széchenyi István Ált. Isk.
Szent László Ált. Isk.
Szervátius Általános Iskola
Zsivaj Óvoda

 Az ellátás célcsoportja

·       Azok a sajátos nevelési igényű gyermekek óvodás kortól az általános iskola befejezéséig, akiknek ellátási jogosultságát a szakértői és rehabilitációs bizottságok határozzák meg.



Az ellátottak köre

  • testi fogyatékos gyermek
  • értelmi fogyatékos gyermek (tanulásban akadályozott, értelmileg akadályozott
  • autizmussal élő gyermek
  • halmozottan fogyatékos gyermek
  • a pszichés fejlődés zavara miatt a nevelési, tanulási folyamatban tartósan és súlyosan akadályozott tanulók (diszlexiás, diszgráfiás, diszkalkuliás)
  • kóros hiperkinetikus gyermek

Az utazótanári szolgálat személyi feltételei

  • A fogyatékosság típusának megfelelő végzettségű gyógypedagógus
  • oligofrénpedagógia szakos (tanulásban akadályozottak pedagógiája, értelmileg akadályozottak pedagógiája)
  • szomatopedagógia szakos
  • konduktor
  • egyéni foglalkozás
  • mikrocsoportos foglalkozás (2-3 fő)

Heti rendszerességgel a sérülés specifikumától és az ellátás komplexitásától függően 20 óra. Az utazó gyógypedagógus órarendjének összeállításánál figyelembe vesszük a gyermekek

  • életkorát
  • napirendjét
  • órarendjét
  • sérüléséből adódóan a terhelhetőségét
  • a komplex fejlesztésben résztvevő más szakemberek időbeosztását
  • a többségi intézmények helyi adottságait.
Az ellátást az egyéni fejlesztési terv alapján a jogosultságot meghatározó Szakértői és Rehabilitációs Bizottság szakvéleményére és a folyamatos gyógypedagógiai diagnosztizálásra építettük.


Elérhetőségek

Intézmény neve:
Kőbányai Komplex Óvoda, Általános Iskola, 
Készségfejlesztő Iskola és Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény 

Címünk:   1107 Budapest, Gém u. 5-7.

Telefon: 261-7691, 261-6863

Fax: 433-2666

E-mail: gem@komplexaltisk.axelero.net, kobanyaikomplexiskola@gmail.com 

OM azonosító: 038418

Megbízott igazgató: Némethné Varga Ibolya

Helyettes: Bencze Anna

2015. augusztus 30., vasárnap

Halmozottan sérültek

Bemutatkozunk: Fejlesztő nevelés oktatás I-II.
Avagy mit tudnak a "Habik"

 Mit is jelent a fejlesztő-felkészítő iskolai nevelés? 
Feladata, hogy a tankötelezettséget teljesíteni képtelen SNI-s gyermekek számára biztosítsa a szükséges felkészítést, fejlesztést. A köznevelési törvény szerint az 6. életévét betöltött súlyos, halmozottan fogyatékos gyermekek járhatnak ide, akár 23 éves korukig.
 Különlegesnek mondható iskolánkon belül is talán ez a két csoport a legkülöncebb és legvegyesebb.
 E két csoport a gyakorlatban egyként működik, tevékenységeink a közösen használt helyiségek miatt - étkező, foglakozások tartására alkalmas szoba - szorosan összekapcsolódnak. A két csoport szinte egynek tekinthető, hiszen fejlesztésük elválaszthatatlan, a differenciálás, a felnőtt jelenlét elosztása, a munka szervezése így életszerű, így tartható és oldható meg.


 A csoportok életét két osztályfőnök két osztályfőnök irányítja alakítja a mindennapok során, az ő munkájukat egy dajka és egy pedagógiai asszisztens segíti. A gyermekek mind életkorban, mint képességekben, mind sérüléseikben, aktivitásban, szociális és kognitív képességekben nagyon változatos képet vonultatnak fel, ezért legfőbb eszközünk a szeretet, a nevetés, a differenciálás, az egyéni fejlesztés, a rugalmasság, de a rendszer és a napirend is. 
 Jelenleg 5 és 4 súlyosan, halmozottan sérült gyermek jár a két csoportba. A fejlesztés délelőttönként történik, hiszen gyermekeink figyelmi kapacitása nagyon behatárolt. 
 Gyermekeinkre általánosan jellemző a súlyos mentális retardáció, a beszédfejlődési zavar, figyelmi és memória problémák: állandó felügyeletet és nagyfokú, mindenre kiterjedő segítséget igényelnek, bár ennek mértéke gyermekenként különböző.


 Személyiségük, állapotuk minden más aspektusa nagyon-nagyon differenciált. Ezért is fejlesztésük leggyakoribb formája az egyéni fejlesztés. De a csoportban történő foglalkozás is minden nap megvalósul egy rituális foglalkozás keretében, ennek neve reggeli kör: ezzel kezdünk minden napot, hiszen fontos náluk az állandóság, a nap keretbe foglalása.
 Legalapvetőbb feladatunk a gondozás és a szinten tartás, hiszen a mindennapi teendők és az önellátás során is folyamatos segítségre szorulnak gyermekeink. De határozottan nem igaz, hogy ezekkel a gyermekekkel ne lehetne mit kezdeni, mindegyikük fejleszthető, és egytől egyig nagyon igénylik a szeretetet és a foglalkozást. Ki-ki a saját szintjén nagyon keményen tud dolgozni, így napról napra fejlődnek.


 A gyakorlatban leginkább a mozgásfejlesztésre, az önkiszolgálásra, az önkifejezésre/ kommunikációra (akarat és szükséglet érthető és kulturált kifejezése) fektetjük a hangsúlyt a fejlesztés során. A zenére, hirtelen ingerekre, hanghatásokra nagyon fogékonyak, érdeklődőek gyermekeink, ezt kihasználva építjük fel foglalkozásainkat, "a zene, az kell", a legfőbb támaszunk. Életünk szerves része a hangokkal való játék. A fejlesztések egyik alappillérének a kommunikáció fejlesztését tekintjük, melyet szorosan összekapcsolunk a mozgással és az érzelmi neveléssel, az "én" és a "mi" tudat alakítása és kialakítása egyik legfontosabb célunk, melynek eszközeként a zenére való érzékenységüket használom fel. A zenei alapok összeállításához szívesen használunk internetes forrásokat, a csoportban lévő számítógép lehetőséget ad ezek foglakozásokon történő felhasználásához. A mindennapi tevékenységeinkhez, a fejlesztéshez, meglévő eszközeink elégségesek, bár ezen állapot fenntartásához néha nélkülözhetetlen türelmünk és kreativitásunk.
 A gyermekek szociokulturális helyzete rendezett, a szülőkkel napi, folyamatos, jó kapcsolatot ápolunk. Igyekszünk minden szülőt bevonni a fejlesztésbe, hazaadunk néhány praktikát és fejlesztési feladatot (szünetek előtt ez fokozott), hiszen ezek a velünk töltött 4 órás fejlesztéseknek az otthon töltött idő a továbbvitelei. A szülőkkel minden problémát, igényt meg tudunk beszélni, és hiszem, hogy ez kétirányú.


 Nagyon szeretem e két csoportot gyermekestül, felnőttestől, szülőstül - úgy ahogy van. Ha épp olyan napunk van, hopp megtörténik valami új, valami csodás, pl.: 6G fejbe dob labdával viccből, ő egy olyan gyerkőc, aki eddig inkább  üldögélt és elvolt a kis világában és egyszer csak kiderül, hogy egy kézzel is meg tudja fogni a labdát, el tudja dobni, céloz vele és még játszik is, sőt kinevet. Másik példa: 1A üldögél a bilin és egyszer csak van benne valami és értetlenül néz, hogy mért örülünk annyira és természetesen velünk visong, kacag, ahogy csak ő tud.
 Vagy „csak” észrevétlenül eljutunk A-ból B-be , amikor Gy4 egyedül fellép egy lépcsőfokot  és bennem mindez akkor tudatosul igazán, amikor a takarítónő a folyosón ámul, és őszinte döbbenettel mondja, hogy "Hűűű, már ezt is tudja...?"
 Jó látni, hogy közös erővel, egymást nyúzva, néha erősen próbára téve, de haladunk előre, mert ott van a gyerekekben, mindenkiben az A, a B, de még a Z pont is, nap, mint nap igyekszünk minél több betűt kihozni.
 Izgalmas, kihívásokban gazdag élet a miénk, melynek ismeretlen része az unalom, -ha magamat kifejezni finoman akarom... :)




Skaper Tamara

Logopédusaink és fejlesztőink

 Munkaközösségünk gyógypedagógusai az iskola tanulóinak komplex gyógypedagógiai, autista- és mozgásfejlesztését végzik egyéni, illetve kiscsoportos formában. A fejlesztés során az egyéni képességek, adottságok kibontakoztatása, illetve kiépítése kerül középpontba.
 Célunk, hogy a gyermekek képességeihez igazodva személyiségüket  és a tanulást megalapozó részképességeiket fejlesszük, megerősítsük.
 A fejlesztő munka során a sérült funkciók korrekciója, a hiányzó funkciók pótlása, valamint a tanuláshoz szükséges pszichikus funkciók fejlesztése történik. Különös gondot fordítunk a figyelem, emlékezet és a gondolkodás területeire, illetve az olvasást, írást, számolást megalapozó készségekre, mint a térbeli és időbeli orientáció, a szerialitás, a grafomotoros készségek és vizuomotoros koordináció, továbbá a beszédértés és a beszédprodukció.
 Célunk továbbá, hogy a lehetőségekhez mérten csökkentsük a tanulási nehézségeket, megváltoztassuk a tanulási kudarcok következtében kialakult negatív motivációkat, csökkentsük a viselkedési zavarokat.
 Fejlesztő munkánkhoz egyéni fejlesztési tervet készítünk: ezek  alapját  a szakértői véleményekben meghatározott területeken kívül  a tanév eleji felmérések adják, amelyek segítségével feltérképezhetők azok a területek, amelyekben a gyermekek leginkább igénylik a megsegítést. Munkánkat külön fejlesztő helyiségek és változatos, sokszínű eszközök is segítik.












2015. augusztus 29., szombat

Bemutatkozik a tanulásban akadályozottak tagozata

 A tanulásban akadályozottak tagozatán alsó és felső tagozaton 5, illetve 4 osztályban 7-13 fős osztálylétszámmal tanulnak gyermekeink.
 A két tagozat működésében és céljai többségében szervesen összetartozik, de az életkorból fakadó nagy különbségek miatt programjaink általában külön valósulnak meg.

 A tanulásban akadályozottak felső tagozatán, négy évfolyamon 10-13 fős osztályokban tanulnak a diákok. Családias, elfogadó légkörben, magasan képzett, több diplomás, tapasztalt gyógypedagógusok tanítják, nevelik a gyerekeket. 
 A közismereti tantárgyak többségét egytanáros modell keretében az osztályfőnökök tanítják kiegészülve a készségtárgyakat és nyelvet tanító kollégákkal. 
 A tagozaton két összevont napközis csoport működik. A szabadidő hasznos és kulturált eltöltését segítik a változatos szakkörök, játék és sportprogramok, pl.: sportkör, drámaszakkör, kerámia szakkör. A hagyományos oktatási módszerek és szervezeti keretek alkalmazása mellett törekszünk a modern pedagógiai eljárások mind szélesebb körű használatára is. Évente két alkalommal tartunk projektoktatást, gyakran jelenik meg az órákon a kooperatív technikák alkalmazása, amelyek a tanulók és tanárok körében is nagy népszerűségnek örvendenek. Az anyagi lehetőségeink függvényében évente egy alkalommal szervezünk erdei iskolai oktatást tanulóinknak.
 A tantermek berendezése kulturált, családias, maximális igényeket kielégítő. A tanulók asztalai mobilizálhatók, csoportos munkákhoz és egyéni fejlesztésre szükség szerint alakíthatók. Tanulóink széleskörű fejlesztését segíti a számítógépes szakoktatás, valamint az iskola könyvtára. 
 A demokratikusan megválasztott és működtetett diákönkormányzat számos programmal, akár szülőket is bevonva biztosítja, hogy az iskolaközösségben jól érezzék magukat diákjaink.
 Célunk és feladatunk: A tanulásban akadályozott, sajátos nevelési igényű gyermekek általános műveltségének megalapozása és kiszélesítése, a társadalomba való beilleszkedés feltételének elsajátíttatása, az önálló életre való nevelés illetve a személyiségük ismeretében az önmagukhoz képest maximális fejlődés lehetőségének megteremtése.
 Figyelembe vesszük a szakértői vélemények javaslatai alapján a tanulásban akadályozott tanulók speciális szükségleteit, pl. a téri tájékozódás, a figyelem, az emlékezet, a finommotorika, a kommunikáció, a szociális viselkedés zavarait.
 A nevelés, oktatás egészével hozzá kívánunk járulni a sérült vagy fejletlen pszichikus funkciók korrekciójához. Harmonikus személyiségfejlesztéssel, egyéni bánásmód alkalmazásával, képesség szerinti differenciált foglalkozással tagozatunk arra törekszik, hogy a tanulók tudjanak alkalmazkodni a szűkebb és tágabb környezetükhöz és reális önismeretük kialakításával segítsük megfelelő pályaválasztásukat.

Bemutatkozik az értelmileg akadályozottak tagozata

Bemutatkozik az értelmileg akadályozott tanulók
tagozata


Általános Iskola és Készségfejlesztő Speciális Szakiskola

„ A gyerek olyan, mint a pillangó a szélben: egyesek magasabbra szállnak, mint mások, de mindegyik legjobb tudása szerint repül, miért hasonlítanánk hát össze őket?
Mindegyik más.
 Mindegyik különleges.
Mindegyik gyönyörű.”
/ismeretlen szerző/


 Az iskolai képzésünk során az egyéni bánásmód elvét alkalmazva biztosítjuk a középsúlyosan értelmi fogyatékos tanulók személyiségének harmonikus fejlődését.

Célok
 Munkánk célja a különböző érdeklődésű, eltérő érzelmi, testi fejlettségű, képességű, motivációjú, szocializáltságú gyermekek együttnevelésének segítése. Kiemelt fontosságú, hogy minden tanuló – speciális igényeinek figyelembevételével – gyógypedagógiai megsegítéssel jusson el az alapfokú nevelés-oktatás szakaszának eredményes befejezésére. 
 A társadalmi beilleszkedésre való felkészítés a tanulók érdeklődésének, egyéni képességének megfelelően zajlik. Fontos a személyiség érzelmi és akarati oldalának fejlesztése, stabilizálása, önismeret, önértékelés erősítése, a testi-lelki egészség megőrzése. 
 Tanulóinkat felkészítjük az eredményes szocializációra, társadalmi szerepvállalásra és a képességeiknek megfelelő önálló életvitelre. Fontos a megfelelő együttműködési és kommunikációs készség elsajátítatása.
 Kiemelt figyelmet fordítunk arra, hogy tanulóink eligazodjanak és beilleszkedjenek közvetlen és tágabb környezetükbe, ismereteik és képességeik alapján. Lényeges a környezetvédő attitűd megalapozása. A képzésben nagy hangsúlyt kap a szokások, hagyományok elfogadása, más értékek tisztelete.
 Mindezen célok és feladatok megavalósítását teszi lehetővé a tudatosan kialakított barátságos, elfogadó, családias légkör amelyben mind a tanuló, mind a felnőtt jól érzi magát, ahol az emberi és társas kapcsolatok a kölcsönös tiszteleten alapulnak.

„…a világ legcsodálatosabb,
legtarkább,
legkönnyedebb pillangója
a picinyke gyermek,
kinek a szárnyai könnyűek,
mint a pille, olyanok,
hozzá csak óvatosan szabad érni,
nehogy a selyme sérüljön,
szárny - szegetté váljon:

a zárt falak közül is kiszabadul,
a lelke újra csak pillangóvá válik,
ha a fejlődésében
a csodára képes szeretet megsegíti.”
/ Valkócziné Katalin(Kaktusz)/


A csoportok felszereltsége személyi ellátottsága:
 A munkaközösségben 10 pedagógus 5gyógypedagógiai asszisztens látja el a mindennapi teendőket. A pedagógusok nagy része egyetemi végzettséggel, szakvizsgával is rendelkezik, asszisztenseink szakképzettek. 
 Barátságos, színes a tanulók életkori sajátosságaihoz igazodó osztálytermek, könnyen mobilizálható asztalokkal. A csoportokban általában két fő pedagógus és egy gyógypedagógiai asszisztens dolgozik a tanulóinkkal. Ezen felül a gyerekek rendszeresen a szakértői véleményekben előírtaknak megfelelően járnak mozgásterápiára, logopédiai fejlesztésre és egyéni fejlesztésre egy héten több alakalommal.

A csoportjaink

1-2-3. csoport
 Az iskolai élet bevezető szakasza ezért kiemelt hangsúly helyeződik a szociális kompetenciák fejlesztésére, a biztonságérzet és a bizalomteljes, nyugodt légkör kialakítására. Úgy gondoljuk, ez az alapfeltétele annak, hogy a gyerekek egyéb képességeit és készségeit sikerrel tudjuk fejleszteni a későbbiekben. Fontosnak tartjuk, hogy ők is részt vegyenek iskolai programokban, minél több élményhez szeretnénk juttatni őket.
 Mindennapjainkat a szokások elmélyítése, rendszeresség jellemzi. Alapkészségeket fejlesztünk, melyben kiemelt szerepe van a mozgásnak, zenének és a manipulációnak. A mindennapos zenés-énekes-mozgásos foglalkozásaink és az azt kiegészítő vizuális fejlesztések, játékok napról-napra látható és hallható fejlődést eredményeznek minden egyes gyereknél, akár aktívan, akár passzívan van jelen. Törekszünk a tájékozódás, a kommunikációs készség és az önkiszolgálás minél magasabb szintre emelésére. 
 A nyugodt, családias és kellemes légkört színekkel, fényekkel, hangokkal, illatokkal is segítjük, melyeket a gyerekek legkönnyebben, észrevétlenül érzékelhetnek, tudattalanul hatnak rájuk.

4-5-6. csoport
 Ebben a tanítási szakaszban tovább folytatódik a tanulók képességeinek és készségeinek fejlesztése, szocializálása, s ezzel egyidejűleg nagyon hangsúlyos szerepet kap a közismereti tantárgyakon keresztül az általános ismeretek bővítése, alapvető számolási készség kialakítása és az olvasás - írás tanítása. 
 Az a tény, hogy az olvasás és írás képességének birtoklása teljesebb, szélesebb spektrumú életformát biztosít az értelmi akadályozottsággal élő felnőttek számára, késztetett minket az olvasás és írás tanításának átgondolására. Ezeken az osztályfokokon a betűk négy formája helyett a nyomtatott nagybetűkkel történő olvasás és írás tanítását vezettük be. Melynek tapasztalataink szerint számos előnye van 1) ugyanazt a betűformát olvassák és írják tanulóink, 2) könnyebben alakíthatók a nyomtatott betűformák, mint a folyóírás, 3) az olvasásában és az írásban is gyorsabban sikerélményhez juthatnak a tanulók 4) a nyomtatott nagybetűvel történő oktatás követelményeinek lényegesen többen tudnak megfelelni, mindezek nagyon jó alapot adnak a továbblépéshez. Természetesen a nyomtatott kisbetűk, illetve írott betűk tanítása sem marad ki az oktatás folyamatából, hiszen ez a tanulók egyéni adottságától függően akár már a 6. évfolyamon megkezdődhet. 
 A szocializáció folyamata is új fejezetbe ér ebben az életszakaszban, mert megkezdődik a serdülés nehéz és hosszú folyamata mely számos eddig nem tapasztalt problémát vethet fel. Mind a tanulók, mind a szülők számára igyekszünk elfogadó, biztos hátteret nyújtani ismereteinket és az intézmény kapcsolati hálóját kihasználva, esetenként szakszerű segítséget kérni, adni.

7-8. csoport
 A csoportunkba kerülő tanulók elérkeznek az általános iskolai éveik befejező szakaszába. Optimális esetben erre az életszakaszra már jó, illetve megfelelő szocializációs szinttel rendelkeznek. Ezért törekvéseink arra irányulnak, hogy megfelelő képességekkel rendelkező tanulók eljussanak az olvasás-írás, számolás-mérés elemi szintjéig illetve olyan általános ismeretekre tegyenek szert, mely a képességeikhez mérten a legnagyobb önállóságot teszi számukra lehetővé.
 Az önkiszolgálás, önállóságra igyekvés minden tanuló esettében cél az alábbi területek kiemelt fontossággal bírnak: testi higiénia, önálló öltözködés, étkezés. Elősegítjük ezt azzal is, hogy megfelelő irányítás mellett házon belül apróbb feladatokat, elintézni valókat kapnak, mindezt esetenként otthoni megbízásokkal (pl.: vásárlás) is kiegészítjük.
 A csoportban való kellemes együttélés szabályait, egymás segítését, támogatását, szükség esetén a segítségkérés mikéntjét is gyakoroljuk.
 A tavaszi időszak általában nagy izgalomban, készülődésben telik ugyanis e két csoportból kerülnek ki a Koncz Dezső tanulmányi versenyen résztvevő tanulók. A 2015-ben a verseny országos fordulóján szerezte meg az első helyet kis csapatunk, amire természetesen nagyon büszkék vagyunk.


Készségfejlesztő Speciális Szakiskola

 A szakiskolában folyó oktató-nevelő munka 4 szegmensre bontható. 
1. Elsajátított, már előzetesen megszerzett tudás megőrzése, esetleges bővítése. (Kommunikáció, Számolás, Társadalmi ismeretek, Egészséges életmód)
2. Minél önállóbb életre nevelés, önkiszolgálás, önellátás magas szintű gyakorlása. (Öltözködés, tisztálkodás, konyhai tevékenységek)
3. Szakmai elmélet, melynek során a szövés egyszerűsített elméleti alapjaival, történetével ismerkednek a tanulók.
4. Legnagyobb arányban pedig, a szövési-, fonási technikák gyakorlati megvalósítása kap helyet.
 A szakiskola előkészítő szakaszában az első két terület a hangsúlyosabb, míg az utolsó két évfolyamon a gyakorlati tevékenységeké, a kitartó munkavégzésé lesz a fő szerep.
 A szakiskolai évfolyamok iránt évről évre nagyon nagy az érdeklődés, szerencsére a gyerekek nagyon szeretnek hozzánk járni. A sok gyakorlati tevékenységre valló tekintettel alapkövetelmény a tanulók megfelelő szocializációs szintje, ami nélkül a kitartó, gördülékeny munkavégzés elképzelhetetlen.
 Igyekszünk a szülőknek segítséget nyújtani az ebben az életszakaszban aktuális ügyintézések (pl: gyámság) lebonyolításában. Nagy figyelmet fordítunk tanulóink további elhelyezésére, munkalehetőségek, fejlesztő napközik felkutatására, hogy mindenkinek lehetőleg a lakóhelyéhez közel találjunk képességeinek megfelelő elhelyezési formát. Munkánk fontos részét képezi az iskolából kikerülő tanulók nyomon követése, ami azért is működik jól mert ők maguktól is  visszajárnak, különböző ünnepeken megjelennek aminek mi mindig nagyon örülünk.

Programok

Úszás:

Szerencsére több éve már heti programunk részét képezi az úszás, amin tanulóink nagy örömmel vesznek részt.


Kézműves szakkör: 

Immár harmadik éve vehetnek részt különböző kézműves technikák elsajátításában délutáni foglakozás keretében tanulóink. Az idei tanévben szakiskolásaink kapcsolódtak a szakköri tevékenységekbe. 


Kirándulások, programok külső helyszíneken:

Népliget:


Kopaszi gát:
Projektek, belső programok:

Igyekszünk az iskolai élet mindennapjait színessé, érdekessé varázsolni, mert hiszünk benne, hogy ezeken a pozitív ÉLMÉNYken keresztül növekszik a befogadás intenzitása és mélysége. A tanulás ilyenformában nemcsak örömteli, de hatékony is.


Bemutatkozik az ovi

Iskolánk óvodai csoportjába 4-7 éves korú sajátos nevelési igényű gyermekek járnak, kiknek fejlesztését-, nevelését- és gondozását két gyógypedagógus, egy gyógypedagógiai asszisztens és egy dajka látja el, szem előtt tartva egyéni szükségleteiket. Napi kapcsolatban állunk iskolánk fejlesztő gyógypedagógusával, logopédusával is.
Csoportunk a játékba ágyazott nevelés és az apró lépések elvének híve. A családokból érkező gyermekek beilleszkedése és szülőktől való elválása hosszú folyamat, fontos, hogy a gyermek érezze, hogy szeretetet, biztonságot nyújtó közösségben van.
Csoportos és egyéni foglalkozásokat tartunk. A csoportos foglalkozások 7:30-tól kezdődnek, előre meghatározott napirend alapján, délután pedig alkalom nyílik pihenésre, alvásra is. Az egyéni fejlesztésekre az óvoda pihenő termében van lehetőség, így csendes, nyugodt légkörben folynak a foglalkozások.
A napirend, a sokszínű játékos foglalkozások (anyanyelv- és kommunikáció fejlesztés, mozgásfejlesztés, játékra nevelés, vizuomotoros készség fejlesztése, zenei nevelés, önkiszolgálásra nevelés és egyéni fejlesztés) és a pihenés együttese lehetővé teszi, hogy a gyerekek megtanulják elfogadni társaikat, kialakuljanak az alapvető illemszabályok, az önállóság ösvényére lépjenek és felkészüljenek az iskolai életre.
A gyermekek életkori sajátosságaihoz mérten számos ünnepben vesz részt az óvodai csoport. Ilyenek a születésnapok, Mikulás várás, karácsony, farsang, húsvét, anyák napja és a gyermeknap is. Több alkalommal szervezünk kirándulásokat, sportnapot. Közlekedésünkben iskolabusz is rendelkezésünkre áll.

Célunk, hogy a gyermekek az óvodai nevelés során:
-           képesek legyenek kapcsolatot teremteni társaikkal, felnőttekkel,
-           megértsék az egyszerű utasításokat, végezzék is el azokat,
-           képesek legyenek igényeiket, szükségleteiket érthetően közölni,
-           tárgyakat, játékokat eszközszinten használják,
-           az önkiszolgálás területén magasabb szintre lépjenek (tisztálkodás, öltözködés)
-           biztosabb legyen a mozgásuk, kézügyességük,
-           ismerjenek dalokat, mondókákat (ünnepekhez, évszakokhoz köthetően is).