MÁRCIUS 22. - A víz világnapja
"Kezdetben volt a víz; a vízből lett minden, és minden a vízbe tér vissza." (Thalész)
1992-ben az ENSZ kezdeményezte, hogy ezután minden év március 22-e legyen a Víz világnapja. Ez az esemény ráirányítja a figyelmet a tiszta víz fontosságára, hozzáférhetőségére és az édesvízkészletek veszélyeztetettségére.
Mindannyian tudjuk, hogy a víz alapvető fontosságú az emberek és Földünk, a földi élet szempontjából, és mivel vízkészleteink végesek, így rendkívül fontos vizeink védelme, az elszennyezés megszüntetése, mérséklése, valamint pazarlásának csökkentése. Gondoljunk csak bele, hogy az emberi test tömegének több, mint a fele víz. Földünk felszínének is legnagyobb részét (kb. háromnegyedét) víz borítja. A Földünkön elérhető víz 97%-a azonban sós víz. Ez viszont nem igazán használható fel emberi és állati fogyasztásra vagy növények öntözésére. (Igaz léteznek már a tengervizet sótalanító technikák, de ezek sajnos rendkívül költségesek és bonyolultak, így nem jelenthetnek valódi megoldást.) A sós vízkészlet mellett pedig csupán 3% a Földünkön elérhető teljes édesvíz készlet. Ennek is kb.80%-a sarki jégtakaróban található, így mindent egybe véve a Föld teljes vízkészletében csak 0,5%-a hozzáférhető édesvíz. Ezzel a ténnyel szemben áll viszont, hogy a Föld népessége folyamatosan növekszik. Még soha egy időben nem élt ennyi ember a Földön, mint napjainkban.
Jelenleg több, mint 8 milliárd emberről van szó. ( ez pl. az 1960-as évek népességének, több mint 2.5-szerese) Emellett az ipar felhasználók vízfogyasztása is egyre csak növekszik. Viszont az éghajlatváltozás hatására egyre kiterjedtebb azon régiók száma (beleértve hazánkat is), ahol egyre jellemzőbb lesz a szárazság, az aszályos időszakok. Ezeket átgondolva könnyen belátható, hogy napjainkban központi kérdés kell legyen vizeink védelme. Mindannyian felelősek vagyunk és mindannyian tehetünk valamit, azért, hogy vizeinket nap, mint nap védjük, szennyezését és pazarlását csökkentsük. És, hogy hogyan tud egy átlagember a mindennapok során víztudatosan, víztakarékosan élni?
Íme néhány nagyon egyszerű, gyakorlati példa : - törekedjünk arra, hogy a lehető legrövidebb ideig zuhanyozzunk - elsősorban a zuhanyzást preferáljuk a kádfürdővel szemben ( egy zuhanyzás: kb. 50-80 liter vizet igényel, a kádban fürdés pedig kb. 150-250 liter vizet) - ha kádban fürdünk, nem kell feltétlenül tele engedni a kádat - fogmosás közben ne folyassuk a csapból a vizet folyamatosan - használjunk fogmosópoharat - ha lehet mosogatógéppel mosogassunk ( kevesebb a vízfelhasználása a kézi mosogatásnál) - csak akkor indítsuk el mind a mosogatógépet, mind a mosógépünket, ha az már valóban megtelt - környezetbarát mosó- és mosogatószereket használjunk - olajat, zsiradékot, és gyógyszereket soha ne öntsünk a lefolyóba - a csöpögő csapot javíttassuk meg mielőbb ( különben napi 40-120 liter vizet is elpazarolhatunk) - az öntözéshez gyűjtsünk esővizet - párolgást pedig a virágoskertekben, konyhakertekben pl. talajtakarással lassítsuk (így kevesebb öntözésre lesz szükség) Ha ezeket a tippeket felnőttként betartjuk és gyermekeinknek ( tanítványainknak) megtanítjuk, már egy nagy lépést tettünk vízkészletünk megóvásához!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése