2023. március 30., csütörtök

Húsvéti tojásfestés környezetbarát módon

 

Közeledik a húsvét és a húsvéti tojásfestés ideje.

A tojás a termékenység, az újjászületés -és ezáltal a húsvét- egyik legősibb jelképe.

Megjelenik a húsvéti ünnepi étkezésben is, de ezenkívül a szép húsvéti hagyományban, a tojásfestésben is természetesen.

A tojásfestés hagyománya a régmúlt időkre nyúlik vissza. Magyarországon már avarkori sírokban is találtak festett tojásokat.

Az első magyar írásos emlékek pedig a tojásfestéssel kapcsolatban a XIII. századból maradtak fenn.

De nem csak Magyarországon, hanem az egész világon régóta ismert szokás a tojásfestés és nem feltétlenül csak a húsvéthoz kötődött. (Pl.:Kínában úgy tartják, már több ezer (!) évvel ezelőtt szokás volt pirosra festeni a tojásokat, a Nap iránti tiszteletük jeleként.)

Húsvétra készülődve, -a környezetvédelem jegyében- gondoljunk csak bele egy pillanatra, mennyien vásárolnak mesterséges tojásfestékeket a húsvéti tojások befestésére!


Hány csomag fogyhat ebből országszerte...sőt világszerte?

Mekkora ráfordítással járhat ennek előállítása?

És a tojásfestés után.....vajon hány liter ilyen mesterséges színezőanyag kerül majd a lefolyókba? (Vagy közvetlenül a kert földjére kiöntve..?)

A mesterséges színezőanyagokkal befestett tojásokat elfogyasztani sem túl egészséges. (különösen gyerekeknek nem!)

Ráadásul mindezért még pénzt is fizetünk?

Holott a háztartásunkban egyébként is előforduló természetes anyagokból,

sőt akár egyszerű konyhai hulladékból is gyönyörű húsvéti tojás festhető.

Nézzük, hogyan!

1.) Első lépésben ajánlatos a tojásokat jó alaposan megmosni az esetleges szennyeződéseket eltávolítani és zsírtalanítani. (pl. környezetbarát mosogatószerrel szivaccsal) Ne hagyjuk ki ezt a lépést, mivel a természetes színezőanyagok enyhébben festenek, és csak így tudnak majd jól megtapadni a színanyagok a tojás felületén! 

2.) Második lépés: Ha nem csak színezni szeretnénk a tojást, hanem különféle természetes mintákat is szívesen látunk majd rajtuk, akkor virágokat, virágszirmokat vagy virágok-, fűszernövények leveleit (pl. gyermekláncfű, csillagvirág, petrezselyem) egy nejlonharisnya segítségével jó szorosan a tojásra erősítünk. A levelek alatti részt a tojásfestékünk nem tudja majd megfesteni, így azon a részen a tojás eredeti színe látszik majd.

( Ha viszont csak színeznénk a tojást,- növényi minták nélkül- akkor ez a lépés elhagyható.)

3.) Harmadik lépés: a tojás festése természetes anyagokkal.

 Magyarországon elsősorban kissé barnás árnyalatú tojásokat vásárolhatunk.

Tojásfestéshez próbáljunk kiválogatni a lehető legvilágosabb színűeket, hiszen annál szebb, élénkebb színeket kapunk, minél világosabb a tojásunk alapszíne.

A legjobb lenne persze, ha fehér héjú tojásokat tudnánk festeni.

Olykor hozzá lehet jutni nálunk is fehér héjú tojásokhoz is, ezt érdemes elsősorban piacokon keresni.

Ha nem jutunk hozzá fehér héjú tojáshoz, akkor létezik azonban egy konyhai technika is -a barna héjú tojások ecettel történő kifehérítésére melyről alábbi linken részletes leírás olvasható egy vegyész hölgy tollából, aki végigcsinálta és lépésről lépésre bemutatja, hogyan is történik a „tojásszőkítés”.

https://anapfenyillata.hu/2015/04/01/tojas-szokites-avagy-igy-lesz-a-barnabol-feher/

 


Most pedig lássuk, mely természetes anyagokkal milyen színűre tudjuk festeni a húsvéti tojást:

·Zöld: Apróra vágott spenót vagy csalánlevél – 30 percig főzve.

·Sárga: Kurkumapor – 15 perc elegendő a színezőlé főzésére. 

·Narancssárga: Fél liter víz és 8-10 evőkanál pirospaprika őrlemény keveréke – 20-30 percig főzve.

·Lila: A cékla  főzőleve

·Vörösesbarna: A vöröshagyma buroklevelei, 30 perc főzés után.

·Kék: Apróra vágott vöröskáposzta, 30 percig főzve.

Fontos, hogy erősebb színeket érünk el, ha a tojásokat együtt főzzük a színezőlével valamint, ha a tojásokat egész éjszakára a festőlében hagyjuk.(hűtőszekrényben)


4.lépés: Száradás után étolajos szalvétával dörzsöljük át a tojásokat, hogy szép fényesek legyenek.

 

A természetes színezőanyagok tehát nem ártanak nekünk (és a természetnek sem), így nyugodtan elfogyaszthatjuk a megfestett tojásokat. A tojás festése kissé talán macerásabb időigényesebb ezen a módon, de mindenképp jó dolog, hogy ma is tettünk valamit bolygónk megóvása érdekében! :-)

 


Kellemes húsvétot kívánok Mindenkinek!

Váradi Anett


2023. március 20., hétfő

Nyilatkozatok beiratkozáshoz

Kérem kattintson a választott sorba, utána nyomtathaó vagy letölthető lesz a fájl.

 

A Magyar Parasport Napja a Kőbányai Komplex EGYMI-ben

Intézményünk sajátos nevelési igényű gyermekek, tanulók nevelését, oktatását, gondozását végzi 3-23 éves korig. A nálunk tanuló diákok sérülései többfélék: enyhe, középsúlyos és súlyos értelmi fogyatékosok, autizmus spektrumzavarral küzdők, valamint halmozottan fogyatékos gyermekek járnak intézményünkbe. Egy dolog azonban közös bennük: egymást tisztelve, szeretve élik mindennapjaikat iskolánkban. Mi felnőttek is arra törekszünk, hogy elfogadásra neveljük őket.

Ezen hitvallásunk mezsgyéjén szerveztük meg tanulóinknak a Magyar Parasport napja alkalmából a mi kis házi parasport-napunkat, amelynek során egy akadálypályát teljesítettek a gyerekek. Választási lehetőségként bekötött szemmel is végig mehettek a pályán. Egymásnak segítve, szurkolva küzdötték le az akadályokat, amelyek között szerepelt alagút, egyensúlyozás, szlalompálya és célba dobás is.

Az akadályokat kollégáink is kipróbálták, és bár könnyűnek tűntek a feladatok, rájöttek, hogy egyik-másik elem leküzdéséhez bizony nagy koncentrációra van szükség. Mivel tanulóink nagy része figyelem-koncentráció zavarral, koordinációzavarral küzd, ezért nekik igazán kihívás volt ez a pálya, mégis jó hangulatban, odafigyelve teljesítették a feladatokat.

Készítette: Baranyai Szilvia