2017. március 28., kedd

Miről mesélnek a Kőbányai Víztározók?

Márciusi 22-e különleges nap a kőbányaik számára, hiszen a Víz Világnapja alkalmából, ilyenkor megynyitják a Kőbányai Víztározót. A 150 éves épületet a nagy pesti kolerajárvány után hozták létre, és ilyenkor megtelik iskolás csoportokkal. A víztározó belsejében érdekes árnyékokat és téglákat találtunk, valamint kipróbáltuk az akutisztikáját különböző hangok kiadásakor. Tomi teljesítette feladatát, azaz megtalálta a téglába nyomot Tatai Uradalmi Téglagyár jelzést. Ez külön érdekesség volt, hiszen olasz mesterek építették magyar téglákból. 

A víztározóból kilépve, körbesétáltuk az arborétumot, belehallgattunk egy kvízjátékba és mindannyian kaptunk egy-egy üveg tiszta ivóvizet.



Nádasdy Ramóna





2017. március 27., hétfő

Látogatás a kőbányai víztározóban

 Március 22-én ünneplik világszerte a Víz Világnapját, ebből az alkalomból a tanulásban akadályozottak alsó tagozata élt a lehetőséggel és meglátogatta a -mindössze két napra a nagyközönség számára is megnyitott- kőbányai víztározót.
 A gyerekeket és felnőtteket is egyaránt lenyűgözte a különleges épület, melyet 147 éve olasz mesterek építettek hazai téglából és az intézményes vízellátás első intézményeként sok évig szolgálta Pest teljes vízellátását.
 Új élménnyel gazdagodtak tanulóink és talán ez is hozzájárul majd ahhoz, hogy jobban megbecsüljék a friss, tiszta vizet!

Poprádi Zsoltné


Pénz7 az alsó tagozaton

 Az Oktatási Hivatal hirdette meg a Pénz7 projekthetet, melyhez idén önkéntesen lehetett csatlakozni. Ezért az alsó tagozaton egy napunk csak a pénzről szólt.
 Először egy érdekes mesét láthattak a gyerekek a pénz kialakulásáról, majd különleges, egyedi pénzeket tekinthettek meg. Ezután különváltak az osztályok. A két első és a második osztály megnézhette közelről a ma használatban lévő fizetőeszközöket, majd három munkahelyen "dolgozhattak" a gyerekek. Belekóstolhattak a könyvkötészetbe Móni nénivel, az agyagozásba Nati nénivel, a képeslapkészítésbe Szilvi nénivel. Szebbnél szebb alkotások készültek, amiből kiállítást is készítettünk. A"munkájukért" "fizetést" kaptak a gyerekek, amit elkölthettek az ideiglenesen megnyitott Gém-boltban.
 A harmadik és negyedik osztály tanulói pénzek azonosítójeleivel, sajátosságaival ismerkedhettek meg, majd önállóan tervezhettek pénzt, illetve pénzzel kapcsolatos játékos feladatokat oldottak meg.
 A nap végén minden tanuló kapott egy emléklapot és Euro- mintás csokit. Akik nem ehetnek csokit, egy kis füzetkét kaptak.
 Nagyon fantasztikusan érezték magukat a gyerekek, és a pedagógusok is. A tanulók ismét játszva tanulhattak ezen a napon.

Kovács Zsuzsa, Villányi Kinga


2017. március 20., hétfő

Március 15-i Ünnepély

Iskolánkban 2017. március 13-án emlékeztünk meg az 1848-as forradalom és szabadságharc eseményeiről. A műsort az Értelmileg akadályozottak tagozatának apraja-nagyja mutatta be. A forradalmi tömeget végigkísértük a történelmi helyszíneken; találkozhattunk Petőfi Sándorral, a márciusi ifjakkal,  Táncsics Mihállyal. A szereplőkkel együtt skandáltuk az "Éljen!"-t a 12 pont hallatán, közösen énekeltük a Nemzeti dalt. A zenés, táncos előadás záróképe a forradalom jelképévé vált kokárda megformázása volt a gyerekek által. Mind a szereplő, mind a néző gyerekek nagyon nagy örömmel és lelkesedéssel vettek részt az eseményen.

Dinnyés Annamária





PÉNZ7 a felső tagozaton


 Március második hetén a Komplexben a pénzről szólt minden. A felső tagozat osztályai ötletes plakátokkal készültek.
 A plakátok témái:
    5. osztály: Európa országai és fizetőeszközei, kiemelve az Eurót.
    6. osztály: A pénz története
    7. osztály: A magyar Forint története
    8. osztály: Magyarország pénzeinek jelképei
 Az osztályok megtervezték Gémország fizetőeszközét, a Gém pénzt. Csodálkozva néztük a fantáziadús alkotásokat.
 A projekthét utolsó napján versenyt szerveztünk a diákoknak, ahol 4 állomáson különböző feladatok várták őket. A napot rövid oktatófilm vetítésével kezdtük, amiből megtudtuk, hogyan kell a pénzzel bánni, hogyan takarékoskodjunk. A pénzügyek lényegét összefoglalva plakátot készítettünk.
 Az állomásokon megtanultuk a csekk kitöltését és feladását, az interaktív táblát használva fel kellett ismernünk a magyar Forint jelképeit, a Forint története alapján időrendi sorrendbe raktuk a pénzeket és végül pénzkeresőt játszottunk, majd párosítottuk az országokhoz a fizetőeszközt.
 A versenyen az osztályok pont helyett forintot gyűjtöttek, összesen: 173.091 Ft-ot (sajnos csak papíron). A csapatokat helyezések szerint, édességgel jutalmaztuk.
I. helyezett: Gazdag család (6. osztály)
II. helyezett: Gém csapat (5. osztály)
III. helyezett: Malacpersely (8. osztály)
IV. helyezett: Malac éhesek (7. osztály)
 A munkaközösség nevében, örülünk, hogy ezt a hetet ilyen színessé, élmény-gazdaggá tudtuk tenni a gyerekeknek. A tanulást nagyon élvezték, mert ők csak játékként élték meg.
 A PÉNZ7 projektet, melynek keretén belül ezek a prgramok megvalósultak, az Oktatási Hivatal hirdette meg.
Pokol Barbara

2017. március 13., hétfő

Madárlesen


  Szeptemberben a 3. osztályosokkal örökbe fogadtuk a homokozó melletti nagy hársfát.
 A gyerekek elmondták javaslataikat, érveket, ellenérveket kerestünk, hogy miért éppen ez a fa legyen az osztály fája.
  Minden alkalommal megnéztük az évszakonkénti váltakozását, zsírkrétával lenyomatot készítettünk a fa törzséről, gyűjtöttünk levelet, terméseket és igyekezünk minden évszakban fotót készíteni. Ősszel levelet söpörtünk, télen szánkóztunk a fa alatt, majd madáretetőket tettünk ki az éhes madaraknak.
 Ekkor jött az ötlet, hogy az osztály ablaka előtti hársfát is „fogadjuk örökbe”. Oda is tettünk ki cinkegolyót, és a munka meghozta gyümölcsét. Sokszor vendégeskednek cinkék a fánkon, egyszer sikerült is lefényképeznünk. A gyerekekkel néma csöndben figyeltük, ahogy a kis madárkák vissza-visszaszállnak.

Udvardi Katalin



Nagypénteken nem lesz ügyelet!

Kedves Szülők!

Tájékoztatni szeretnénk Önöket, hogy Húsvét előtti pénteki nap /nagypéntek/- mely az idei évben április 14-ére esik -, hivatalos munkaszüneti nappá lett nyilvánítva, ezáltal 2017. 04.14-én /pénteken/ nem lesz ügyelet az Intézményben a gyermekek részére!

2017. március 11., szombat

Találkozás a néphagyománnyal

 Február 21- én a Hagyományok Háza által szervezett „Találkozás a néphagyománnyal” elnevezésű ismeretterjesztő foglalkozáson vett részt intézményünk tanulásban akadályozott tagozata. Lázas várakozás előzte meg ezt a napot, és ezúton is szeretném megköszönni a gyerekek nevében mindenki segítségét e program létrejöttében, megvalósításában, mert több, mint hatvanan lehettünk részesei ennek a csodás élménynek.
 Reggel 9 órától délután 1- ig tartottak a hagyományőrző foglalkozások. Mi, pedagógusok nagyon büszkék vagyunk az iskolánk diákjaira, mert ezt a négy órát végig fegyelmezetten és aktív részvétellel töltötték.
 A napot a Magyar Állami Népi Együttes bemutatója indította, ami mindannyiunkat lenyűgözött. Utána Fábián Éva mesemondó, népdalénekes mesélt nekünk. A gyerekek Éva néni köré ültek, és mosolygó arccal hallgatták meséjét. Ezután három csoportban zajlottak a foglalkozások: volt táncház és hangszerbemutató, nemez labda készítés, illetve rongybaba készítés. Ezek a foglalkozások nagyon érdekesek voltak a diákok számára, sok új dolgot megtanulhattak. 
 Hatalmas köszönet a Magyar Állami Népi Együttesnek, Fábián Évának, a népművészeknek, illetve a szervezőknek, Németh Nórának és Legeza Mártának. Mindenkinek csak jó szívvel tudom ajánlani ezt a programot, aminek a színvonalát mi sem bizonyítja jobban, minthogy az iskolába visszaérve a gyerekek arról kérdezősködtek, hogy mikor lesz legközelebb ilyen programban részük. Reméljük hamarosan!

Tóth Orsolya


Télbúcsúztató a Gém utcában

Megtörtént a szokásos évi esemény: megrendeztük a farsangot!

Már napokkal a műsor megkezdése előtt feldíszítettük a folyosót, a dekorációk vidámságot és életörömet sugároztak. Mindenki osztálya előtt ott volt a gyerekek örök  barátja : a bohóc.
Mindenki nagy reményekkel várta: az intézmény igazgatósága, a pedagógusok, - köztük a gyakornokaink- és természetesen leginkább a diákok.
Mindenki számára meghívót rajzoltunk, kedves szöveggel. Február 9-én történt meg az esemény, ekkor még tombolt a tél, könnyen megértettük, hogy az elkövetkezőkkel a tavaszt kell csalogatni.
Minden csoport olyan jelmezt tervezett, amely a szereplő diákok egyéniségét tökéletesen hagyta érvényesülni. Voltak, akik csoport által játszott jelenetekkel léptek fel, ehhez kísérő zenét biztosítottunk az elérni kívánt hatás érdekében. A fellépők másik csoportja egyéni jelmezben mutatkozott be.
A farsang keretében kívánságműsort szerveztünk, izgalmas kérdésekből építettük fel a vetélkedőt. A megfejtések alaposan igénybe vették a gyerekek fantáziáját és kreativitását. Mindezzel együtt igen jól szórakoztak, és három tagú zsűri értékelte teljesítményüket. Osztályfőnökeik és csoporttársaik biztatták őket és folyamatosan szurkoltak nekik. A diákok értékelőlapjain jegyezték fel az egyéni sikereket.
A mezőnyben szorosan egymás mellett álltak a díjra várók, és bár hirdettek eredményt, mindenki kapott jutalmat és kiválóan érezték magukat.
Mialatt a jelmezesek felvonultak, Sáfrány Flóra, kolléganőm irányította a zenét és egyúttal ő konferált. Látszott rajta a szívből jövő lelkesedés, miközben konferálta az eseményeket. A műsor forgatókönyvét Skapper Tamara tervezte, és velem – mint öreg rókával együtt bonyolítottuk le.
A két ifjú pedagógus a jelmezekhez tökéletesen illő mondókákat, verseket gyűjtött össze, ezzel is segítette a többi kolléga munkáját.
A hangulat a műsor végéig kiváló volt, mindenki kapott elismerést, a jelmezesek egyéni és csoportversenyben is jutalmat nyertek.
Én, meg szeretném köszönni a fent megnevezett két fiatal kollégámnak a rengeteg segítségnyújtást, amivel lehetővé tették számomra, hogy a saját minősítő vizsgámra is fussa még erőmből. Jól esett a tudatos figyelem és tapintat, mert nehéz heteim voltak.
Kérem, hogy sikeremet tekintsék a saját elismerésüknek is, és szívből kívánok nekik hasonló jókat!
A kedves, szép pillanatok megörökítésére fotókat is készítettek a pedagógiai asszisztensek, melyeket meg lehet tekinteni a szülői értekezleteken és a tanórák folyamán is gyönyörködünk bennük.
Minden résztvevőnek köszönöm a figyelmet a feladatra, a lelkesedést a gyerekekért, a bátorságot a fellépéshez, és a kitartást a felkészülésben.

Jövőre veletek ugyanitt!


Sáfrány-Majoros Erzsébet Márta



2017. március 10., péntek

Egészségnap a Kőrösiben

Egy nap az egészségért - tudományos egészségnap ismeretterjesztő előadásokkal a Kőrösiben március 19-én. További részletekért kattintson a plakátra!


2017. március 9., csütörtök

Ebédbefizetés

Áprilisi hónapra EBÉDBEFIZETÉS:

2017. 03. 14. (kedd)
09:30 - 16:30
PÓTBEFIZETÉS

2017.03.21. (kedd)
9: 30 – 16: 30