2019. október 22., kedd

Erdei iskola, Vértesboglár

 Idén ősszel Vértesbogláron voltunk három napot, erdei iskolában. Már az utazás is fantasztikus élmény volt (erről a „BOLDOG ISKOLA – Kabrióval Gémfalváról Vértesboglárra" című cikk szól).

 Csákvári érkezésünk után a Geszner-házban ismerkedhettünk a környék természeti kincseivel és élővilágával. Innen egy újabb fantasztikus közlekedési eszközzel jutottunk el Boglártanyára, szálláshelyünkre. A Herkules traktor vontatta Pusztabusz keresztülvitt az őszi kikericses réten és a szürkemarha gulyán.

 Boglártanyán, a szálláson való elhelyezkedésünk után nekiindultunk felfedezni a tanyát. A gyerekeknek – és valljuk be, a tanároknak is - nagy örömet okozott a sokféle simogatható, vezethető, etethető állat. De ki lehetett próbálni a kukorica darálást is, ami nagyon izgalmas volt.



 Este jött az elmaradhatatlan éjszakai túra, a bátorság próbával. Igazán jó sötét volt, hepehupás terep, sűrű lombok között. Idén se sikerült senkit elvesztenünk és mindenki nagyon bátor volt! 
 Másnap nagy kirándulásra indultunk. Szerencsére Jahshi (Jahshan Roland 8. o.) hozta a zászlóját, így mindig tudtuk a helyes irányt és tempót. Nagyot fogócskáztunk a réten és persze minden utunkba eső szénakazalt megmásztunk.



 Délután egy foglalkozás is várt ránk, amiből igen sokat tudhattunk meg a méhészetről, a méhek életéről, kipróbálhattuk a pergetőt és mézet is kóstolhattunk. Számunkra döbbenetes tapasztalat volt, hogy még a tanítási órán oly nyugtalan gyerekek is milyen érdeklődéssel, figyelemmel ülték végig a foglalkozást. Tomi (Barabás Tamás) a méhviaszból egy fantasztikus lódarazsat is készített.
Itt még nem volt vége a napnak!

 Sötétedés után, a szintén elmaradhatatlan „Csillagkereső” játékunk következett (egy adott területen szétszórunk papír csillagokat, amit a gyerekeknek kis csapatokban, elemlámpával kell összeszedni, majd a közösségi teremben elszámolás következik). Évről évre készítünk újabb csillagokat, amit hozzáteszünk a régiekhez. Lassan 500 db körül járunk, ennek ellenére a gyerekek, a kb focipálya nagyságú területen pár perc alatt összeszedik. Utána még, hogy biztosan el tudjunk aludni, táncoltunk egy nagyot.
 Másnap pakolás, rendrakás után még egyszer végigjártuk az állatokat, értékeltük a három nap eseményeit és játszottunk. Ebéd után már izgatottan lestük a kabriók érkezését.
 Ki kell emelnünk három tanulónkat, bár nagyon sokan belefolytak apróbb munkálatokba és gyerekeink nagyon figyelmesek voltak egymással. Ladányi Tomi, Tóth Milán és Bojti Bence voltak a tanyán dolgozó Laci bácsi jobb kezei. Hajnalban a többiek előtt keltek, csak azért, hogy részt vehessenek az állatok reggeli ellátásában és minden ház körüli teendőben.


 Köszönet illeti még iskolai sofőrünket, Bencét, aki szállította, pakolta csomagjainkat! Külön köszönet a kollégáknak, akik sokat segítettek az előkészítésben, majd saját szabadidejüket feláldozva, minden külön juttatás nélkül vállalták ezt a nagy felelősséggel járó, három napos szolgálatot!Köszönöm Budai Tímeának, Csider Biancának, Csomor Anitának, Kemenes-Pokol Barbarának, Sáfrány Flórának az odaadó munkáját!

Borsos Csilla

2019. október 21., hétfő

BOLDOG ISKOLA: Kabrióval Gémfalváról Vértesboglárra


 A hála évében, hónapjában egy különleges eseményért, megmozdulásért mondtunk köszönetet a gyerekekkel!
 Iskolánkban már hagyomány, hogy ősszel és tavasszal 3 napos “erdei iskolába” utazunk. A leutazás mindig körülményes a gyerekekkel, csomagokkal. Ez most sem lett volna másként, hiszen Vértesboglárt, Boglártanyát nem egyszerű megközelíteni tömegközlekedéssel.
És itt jön, hogy KIKNEK is vagyunk mi, Gémfalvások hálásak?
  ☺ Egy Fantasztikus Apukának, aki megálmodta, megszervezte és levezényelte az utazásunkat Budapest-Vértesboglár, Vértesboglár-Budapest útvonalon!
  ☺ Több, mint 30 Csodás Embernek, akik idejüket, üzemanyagukat nem sajnálva, EGYÜTT megvalósították 23 tanuló (és 6 pedagógus) egy álmát!
MIVEL?
 Kb. 30 Kabrióval: Mazda MX3, MX5, BMW, Mercedes, Opel, stb. márkájú autókkal.
Nagyon hálásak vagyunk az életre szóló élményért, amit gyerekeinknek nyújtottak ezzel az utazással, hiszen nélkülük gyerekeink sosem élhettek volna át hasonlót! Csupa öröm, boldogság ragyogott az arcokon és mai napig folyamatos beszédtéma!
 Csodás dolog volt megtapasztalni, ezt a fajta összetartást és összefogást a sofőrök részéről, a mi gyerekeinkért!
 Köszönetünket és hálánkat szeretnénk kifejezni Lehóczki Balázsnak is, aki fotóival megörökítette indulásunk pillanatait.
 Idézek az említett édesapa üzenetéből:
“Valami nagyon nagy jót mégis kéne tenni, ha már megszülettünk nem hiába élni, kitalálni valami tiszta igaz szerepet, hogy álmaink mind teljesüljenek.
Nem kell félni, nem kell félni csak bátran egymás kezéhez érni.
Nem kell félni, nem kell félni csak bátran egymás szemébe nézni!
(EDDA Művek: A színház)
KÖSZÖNJÜK, HOGY MEGTEHETTÜK! ”

Pokol Barbara

2019. október 20., vasárnap

Fenntarthatósági nap

Egy szép világot adj tovább!

Tudod, amikor megszülettél,
kaptál egy csodás életet.
Kaptál egy Földet, élő világot,
gazdagságot adtak neked.
A te dolgod, hogy megőrizzed,
hogy te is úgy add majd tovább,
s ne hagyd, hogy földig lerombolják,
a pénztől vakult ostobák.
Tegyél rendet kis világodban,
ültess fát, szép virágokat,
te is adhass majd unokádnak,
életről szóló álmokat!
Felelős vagy a nagyvilágért,
kezdd el hát megjavítani,
ha környezeted rendben tartod,
akkor már lehetsz valaki.
Ne hallgass hazug médiára,
ami a pénz felé terel,
tudod, a létnek nincsen ára,
és Földünk többet érdemel!
Ami kicsiben, az lesz nagyban,
jó gazda légy, úgy boldogulj,
ha világodat rendben tartod,
nem lesz ok, miért porba hullj!
Mutass példát, csak tedd a dolgod,
s az unokádnak add tovább!
Maradjon élőn, élhetően,
utánunk is meg a világ!
(Aranyosi Ervin)

 2019. október 11-én intézményünk egyik otthona volt a Kelet-Pesti Tankerületi Központ által szervezett 2 napos fenntarthatósági rendezvénynek, amely a fenti vers szellemiségét hűen tükrözte.  A program során az Éltes Mátyás Általános Iskola és Kollégium valamint a Gyurkovics Tibor Óvoda, Általános Iskola és Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény nevelőtestületével való együttműködésben mutattuk be a fenntarthatósággal kapcsolatos tevékenységünket. 
 Intézményeink legfontosabb célja, hogy a sajátos nevelési igényű gyermekeket/tanulókat olyan képességek, készségek birtokába juttassuk, melyek lehetővé teszik a lehető legteljesebb társadalmi integrációt. Ennek egyik fontos eleme, hogy a hozzánk járó gyermekekkel, tanulókkal megismertessük a természeti környezetet, annak védelmét, a természeti erőforrások gazdaságos felhasználásának módját a fenntarthatóság érdekében. Másik fontos elem a többségi társadalom érzékenyítése. Ahhoz ugyanis, hogy gyermekeink megtalálják helyüket az életben, hogy a társadalom hasznos tagjai lehessenek, szükséges az irántuk való elfogadó, befogadó attitűd erősítése. 
 A program szervezése során célunk volt annak a bemutatása, hogy a sajátos nevelési igényű gyermekeket/tanulókat milyen módszerekkel, eszközökkel, tevékenységekkel, feladatokkal neveljük a fenntarthatóságra; hogy melyek azok a tevékenységeink, melyekkel hozzájárulunk társadalmi elfogadásukhoz. 
 A célok elérése érdekében sokszínű, változatos tevékenységeket végeztek intézményünk és a két vendég intézmény tanulói, pedagógusai. Ezek az alábbiak voltak: 
 −A program indításaként a tanulók két foglalkozáson való részvétel közül választhattak. A csoport egyik része érdekes és látványos konyhai kísérleteket végzett élelmiszerekkel, a csoport másik fele egy interaktív boldogságórán vett rész, amelynek fő témája a fenntarthatóság volt. 
 −Láss, ne csak nézz! címmel plakátkiállítást készítettünk, melyen bemutattuk a 3 intézmény fenntarthatósági témájú tevékenységeit: projektek, erdei iskola, boldog iskola, érzékenyítő programok, környezet tisztántartása. A kiállítás megtekintése után egy feladatlap kitöltésére került sor, ahol a tanulók emlékezetét, megfigyelőképességét tettük próbára. 
 −Egy videofilmen keresztül betekintést nyújtottunk a Gyurkovics EGYMI Gazdaudvarába. 
 −Nem minden hulladék szemét címmel összeállítottunk egy újrahasznosított tárgyak kiállítást, melyen bemutattuk, hogy bizonyos hulladékokat és régi tárgyakat, melyeket már eredeti funkciójára nem tudunk használni, nem kell feltétlenül kidobni, hisz egy kis kreativitással új életre kelhetnek és válhatnak használati tárgyakká, játékokká, fejlesztő eszközökké. 
 −„Mentes konyhánkon” készítettünk egészséges, mégis finom ételeket, melyeket vendégeink végig kóstolhattak és az elkészítésük alapjául szolgáló recepteket is megkaphatták. 
 −Rendszergazdánk fenntarthatósággal kapcsolatos on-line játékokat mutatott be az informatika tanteremben, amely nagy sikert aratott mind a tanulók, mind a pedagógusok körében. 
 −„Moso masa mosodájában” a látogatóknak lehetősége nyílt az öko tisztító-és mosószerek készítésének rejtelmeibe is betekintést nyerni, valamint minden tanuló készíthetett egy pólószatyrot, hasznos lehet a bevásárlások során. 

 A programot Dr. Varjuné dr. Fekete Ildikó tankerületi igazgató nyitotta meg Aranyosi Ervin: 
Egy szép világot adj tovább! című verse után, melyet Vidó levente 8. osztályos tanuló adott elő. A megnyitó után, intézményünk Ulwilla zenekarának szívmelengető előadását követően, Dr. Varjuné dr. Fekete Ildikó tankerületi igazgató asszony, Lengyel-Fehér Gyöngyi szakmai igazgató-helyettes, Wéber Gyöngyi és Tabajdi Zsolt intézményvezetők, valamint intézményünk tanulóinak közreműködésével fát ültettünk intézményünk udvarán. 

 Ezúton szeretném megköszönni a Kelet-Pesti Tankerületi Központnak a lehetőséget; köszönöm az Éltes Mátyás Általános Iskola és Kollégium valamint a Gyurkovics Tibor Óvoda, Általános Iskola és Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény közreműködését és kollégáim lelkiismeretes, lelkes, magas szakmai színvonalú munkavégzését, melynek eredményeként egy színvonalas rendezvénynek adtunk otthont.

Némethné Varga Ibolya


 Boldogságóra

Boldogságóra

 Újrahasznosított tárgyak kiállítása

 Újrahasznosított tárgyak kiállítása

 Újrahasznosított tárgyak kiállítása

 Újrahasznosított tárgyak kiállítása

 Mentes konyha

 Mentes konyha

 Mentes konyha

Mentes konyha

Mentes konyha

 Élelmiszer kísérletek

Élelmiszer kísérletek

 Öko mosó- és tisztítószerek készítése

 Plakátok

 Plakátok

Plakátok

Pólókészítés

Pólókészítés

2019. október 17., csütörtök


November hónapra EBÉDBEFIZETÉS:
2019. 10. 17.(csütörtök)
10:00 - 16:30

PÓTBEFIZETÉS
2019. 10. 22. (kedd)
10: 00 – 16: 00


Kedves Szülők! Kérjük Önöket, hogy megközelítőleg előre kiszámolt készpénzzel szíveskedjenek befizetni, mivel nem rendelkezünk váltópénzzel!
 

2019. október 16., szerda

Látogatás a cápák világába


 Hagyománnyá vált a tanulásban akadályozottak alsó tagozatán, hogy amikor beköszönt az igazi, színes ősz, a hegyek között töltünk egy napot és magunkba szívjuk a pihenni készülődő természet illatait, színeit, hangjait, az utolsó meleg napsugarakat.
 Idén azonban az időjárás nem volt a barátunk, a tervezett napra esőfelhők érkeztek hideg szél kíséretében. Az iskola elé gördülő busz ezért nem az erdő irányába indult velünk október 3-án, hanem egy teljesen más élmény felé.
 A Tropicariumba eddig csak kevés gyermek juthatott el a tagozatunkról, a csapat nagy izgalommal várta hát az első találkozást a cápákkal. Nem is sejtették, hogy ennél sokkal több élmény vár majd rájuk.

 Rögtön az első helyiségben hatalmas alligátor nyűgözte le a gyerekeket és mindannyian meglepődtek, amikor nagy égzengéssel trópusi vihar tört ki felettük -bár a víz valójában a tetőre erősített csövekből patakzott.
 A kisebb-nagyobb kígyók, félelmetes rovarok leginkább a fiúkat varázsolták el. Izgalmas feladat volt megkeresni a rejtőzködő állatokat a növények között. A gyönyörű tarka akváriumok előtt még a mi izgő-mozgó csemetéink is hosszan elidőztek.
 Természetesen a legnagyobb attrakció a cápaalagút és a rájasimogató medence volt! Egy nagyon kedves gondozónak hála ők maguk etethették a rájákat, és több látványetetésen is részt vehettek.
 Mindannyiónknak léleksimogató élmény volt ez a kirándulás, gyermekeknek és felnőtteknek egyaránt.

Varga Kinga

2019. október 14., hétfő

Mesenap az alsó tagozaton


 Szeptember 30-án, Benedek Elek születésnapján ünnepeljük a Magyar Népmese Napját. Különösen kedves nap ez nekünk, hiszen kevés dolognak van olyan közvetlen útja a gyermekek lelkéhez, mint a meséknek.
 A jeles napot megelőző héten osztályaink Dóra néni szervezésében régi diafilmeket nézhettek meg, nekünk felnőtteknek is nagy élmény volt a vetítés, hiszen gyerekkorunk kedves élményét élhettük újra.
 A Népmese Napján pedig az alsó tagozatosok és meghívott vendégeink, a mozgásfejlesztő csoport kis tanulói a két Kinga néni -és persze tucatnyi báb- előadásában hallgathattak meg egy-egy népmesét. A mesélésnek kedves kis kuckónk, a könyvtár adott otthont, ahová a gyermekek kisebb csoportokban érkeztek, majd a mesékkel kapcsolatos feladatlapokkal, színezőkkel tértek vissza tantermeikbe.
 Úgy döntöttünk, nem várunk egy újabb évet a következő mesés napra, hanem mostantól minden hónapban más-más pedagógus mondja el kedvenc meséjét egy könyvtári óra keretében a gyerekeknek, a diavetítés pedig havi rendszerességgel a délutáni foglalkozások részévé válik majd.

Varga Kinga

2019. október 13., vasárnap

Tanévkezdés a tanulásban akadályozottak alsó tagozatán

„Bátrabb vagy, mint hiszed, erősebb vagy, mint sejted és okosabb, mint véled.” (A. A. Milne)

 Elmúlt egy hónap! Lassan mindenki hozzászokott a hajnali kelésekhez, az új könyvek illatához, a menzai ízekhez, és az egész napos hol komoly, hol játékos munkálkodáshoz. Volt, akinek mindez az újdonság varázsával hatott, volt, akinek csak a tavalyi emlékeket kellett felidéznie.
 A hátra lévő kilenc hónapban sok kaland vár ránk. Izgalmas lesz, de néha fárasztó is. Sokat nevetünk, de néhány könnycsepp is hull majd. Egyre szebbek lesznek a betűk, egyenesebbek a sorok.   Egyre nagyobbak a számok, bonyolultabbak a műveletek. A betűkből szavak, a szavakból egyre hosszabb mondatok kerekednek. Okosabbak, ügyesebbek, erősebbek leszünk.
 Mire június 15-ét írunk, magunk is csodálkozni fogunk, hogy milyen gyorsan elmúlt ez az év is.

Kovács Zsuzsanna

nyújtott 1. osztályosaink

1. osztályosaink

2. osztályosaink

3. osztályosaink


...és a legnagyobbak, a 4.-esek!

2019. október 2., szerda

IV. Boldog Óvoda és Boldog Iskola díjátadó és szakmai nap


 Szeptember 18-án, a Kongresszusi Központban került megrendezésre a IV. Boldog Iskola címátadó. Az ünnepségen közel 2000 pedagógus kolléga vett részt az ország minden pontjáról és a határon túlról. Ebben a tanévben 1328 intézmény tudhatja magáénak ezt a címet. 
 Mi, Komplexesek 3 sikeres tanév munkája eredményeként büszkén vettük át az ÖRÖKÖS BOLDOG ISKOLA címet. A 2019/2020-as tanévben még több Kollégánk csatlakozott a programhoz, így már 5 csoportban működik aktívan a Boldogságóra.  
 Az elmúlt években részt vett pedagógusok: Bakó Ildikó, Sáfrány Flóra, Kemenes- Pokol Barbara.
A 2019/2020-as tanévben csatlakozott pedagógusok: Baranyai Szilvia, Gaál Katalin.

Élményekben gazdag, BOLDOG tanévet kívánok! 

Kemenes-Pokol Barbara