A kert, mint megannyi élőlény otthona
A kert egy falat természet elérhető közelségben. Az emberek azért gondozzák, művelik, szépítgetik, hogy megteremtsék az illúziót: természetes környezetben élünk. De a rovaroknak: méheknek, jótékony kis bogaraknak nem elég csupán az illúzió.
A rovarok több mint egymillió fajjal az állatvilág legnépesebb osztályát alkotják. Jelen vannak földön, vízen, levegőben és természetesen kertjeinkben is. Színes megjelenésükkel és tulajdonságaikkal hasznos tagjai lehetnek udvarunk élővilágának.
Írásomban arra próbálok válaszokat találni, hogy hogyan tehetnénk jótékony mezővé a kertünket, vagy akár balkonunkat a különböző hasznos rovarok számára, és hogy melyek is ezek a rovarok.
A rovarok a világ urai
Ha kipusztulnak a méhek, azt az emberiség legfeljebb négy évvel éli túl – a közhiedelemmel ellentétben, ez a mondat egyáltalán nem bizonyított, hogy Albert Einstein nevéhez fűződik, de a lényeg nem is az, hogy ki mondta, hanem az, hogy a méhekre vigyáznunk kell, még akkor is, ha nem tudjuk, hogy valóban így lesz-e, ahogy ez a híres mondat tartja.
Miért?
Az Earthwatch Institute nevű természetvédelmi szervezet hivatalosan is a bolygó legfontosabb élőlényének nyilvánította a méheket - írja a The Science Times.
Az intézet indoklása jóval egyszerűbb, mint azt bárki gondolná, a Föld mezőgazdaságának hetven százaléka ugyanis kizárólag a méhektől függ: a méhek beporzótevékenysége nélkül a növények képtelenek lennének szaporodni, így a fauna gyakorlatilag nagyon rövid időn belül megtizedelődne a világon.
Az utóbbi években sajnos drámaian csökkent a beporzást végző rovarok száma, jellemzően az élőhelyeiket érő különféle beavatkozások miatt. Az emberi tevékenységek (vegyszeres szennyezés – műtrágyázás, permetezés, klímaváltozás előidézése, a természetes területek beépítése, célzott rovarírtás, stb.) nyomán a méhek mellett nagy számban pusztulnak el más, hasznos rovarok is, vagy tűnik el fajuk örökre.
Javítani azonban lehet a helyzeten! És ebben bárki részt vehet!
A beporzást végző rovarok, nappali és éjjeli lepkék, méhek, különféle bogarak fontos szerepet játszanak a nem szélporozta növények szaporodásában. Szerte a világon mintegy ezer olyan haszonnövényt ismerünk (táplálék-, gyógy- és rostnövények, vagy italkészítésre használt fajok), amelyeket rovarok termékenyítenek meg.
Mit tehetnénk értük?
Először is barátkozzunk meg a rovarokkal, amelyek hasznos lakói kertünknek!
Majd pedig csak annyi a dolgunk, hogy ültetünk néhány olyan növényt (ha csak egyet, már akkor is tettünk valamit az ökoszisztémáért), amelyet szeretnek ezek az élőlények.
Lássunk néhány rovart, amelyek kifejezetten hasznosak, és az emberre teljesen veszélytelenek!
Ezt a rovart kivételesen (majdnem) mindenki szereti, és majdnem mindenki tudja is, hogy a levéltetvek a kedvenc táplálékuk.
Futrinka
Kinézete már nem annyira barátságos, de hasznossága legalább akkora mértékű, mint hétpettyes társáé, hiszen a csigákat, hernyókat üldözi, de nem veti meg a krumplibogarakat, vagy a cserebogárpajorokat sem. Ráadásul, szinte alig találkozhatunk vele, hiszen nappal elbújik a fákban, avarban.
Szentjánosbogár
Mindenki úgy ismeri, mint a sötétben világító kisbogár, de kevesen tudják, hogy kedvence a házatlan csiga.
Fátyolka
A fátyolka szintén a levéltetvek pusztításában jeleskedik.
Csakúgy, mint a zengőlégy, amely hasonlít a méhecskére, de nem csíp, az emberre nézve teljesen ártalmatlan.
Zengőlégy
Fürkészdarázs
A darázsra hasonlít, ami egy kevésbé kedvelt rovar, de békés és ártalmatlan. Légy- és bogárlárvákat fogyaszt, hatékony kártevőírtó.
És mit tehetünk mi ezekért a kis élőlényekért?